Plogging: Çevre Dostu Egzersiz Hareketi

Sosyal medyada başlayan plogging ile hem çevreyi temizliyor hem de sporumuzu yapıyoruz. Muhteşem kombinasyon…

Sosyal medyada her gün karşımıza çok çeşitli yaygınlaşan akımlar çıkıyor. Bunların bazılarını “Yok artık!” deyip geçiyoruz bazılarını ise beğenip biz de dahil oluyoruz.

Plogging de sosyal medyada başlayan bir akım. Bu akım sayesinde hem çevreyi temizleyip ufak da olsa özürlerimizi sunuyoruz bu kadar hoyrat davrandığımız için hem de sporumuzu yapıyoruz. Muhteşem kombinasyon…

Plogging

Akımı başlatan kişi çevreci aktivist Erik Ahlström. Kendisi kayak merkezi olarak bilinen Are’den Stockholm’e taşındığında şehrin bir çöplüğe benzediğine karar vererek böyle bir adım atmış.

Plogging

Şehri temizleyebilmek adına koşu grupları oluşturmuş ve eldiven, çöp poşeti ve spor ayakkabılar ile yola koyulmuşlar.

Plogging

Plogging kelimesinin anlamı İsveççe “toplamak” ve İngilizce “koşu yapmak” fiilinin birleşmesiyle elde edilmiş.

Plogging

Etkinlik çevre dostları ve gönüllüler ile beraber hızlıca yayılmaya başlamış durumda. Paris, İngiltere, Tayland’da da etkili olmaya başladı.

Bu aktivitede hem koşu hem de çöpleri toplarken squat ve aerobik hareketlerini de yapabiliyorsunuz. Bu nedenle kalori yakımınız da artmış oluyor.

Plogging

Topladıkları çöpleri çöp poşetine koydukları gibi duyarlılığı arttırmak amacı ile üstlerinde taşıyanlar  da mevcut.

Katılımcılar gün sonunda kimin daha çok çöp topladığına da bakarak rekabet ortamı da yaratmış durumdalar.

Plogging

Türkiye’de de akıma destek verilmeye başlandı! Hatta geçtiğimiz günlerde ilk defa Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü Yeşil Öğrenci Projesi Kapsamında gerçekleşen Gazi Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği Orienteering (Düşünce Sporu) ve Plogging aktivitesi bir arada yapıldı. Gün sonunda Türkiye’de ilk defa yarışması olan Plogging Kategorisinde ise birinci olan Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölümü öğrencileri Fikret Kayhalak, Yusuf Doğan Ertaş, Emre Temel ve Yine Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğrencisi Kübranur Güç takım halinde katıldıkları yarışmada 1. oldular.

Plogging

Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Suat Karaküçük’ün açıklaması ise:

Siz şuan tarihi bir ana tanıklık ediyorsunuz. Türkiye’de ilk defa Orienteering ve Plogging faaliyeti bir arada yapılıyor. Burada olmamızın öncelikli amacı doğaya sahip çıkıp gelecek nesillere daha güzel bir ortam bırakmak. Bu Sosyal sorumluluk projeside bunun en önemli ayağı...

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ