Yeşil Fasulyenin Faydaları

A vitamini, C ve K vitamini, folik asit ve diyet lifi açısından çok zengin bir besin olan yeşil fasulye, diyet programınıza dahil etmeniz gereken bir besindir.

Yeşil fasulye, diyet programınıza dâhil etmeniz gereken bir besindir. A vitamini, C ve K vitamini, folik asit ve diyet lifi açısından çok zengindir.

Yeşil Fasulyenin Besin Değerleri Nelerdir?

Kalori bakımından düşüktür, kolesterol içermez. Lif içeriği çok yüksektir. Günlük protein miktarının bir kısmını karşılar. A, C, K, B6 vitaminleri ve folik asit açısından zengindir. Mineral olarak da kalsiyum, demir, manganez, potasyum, bakır olarak iyi bir kaynaktır.

Yeşil Fasulyenin Faydaları

Yeşil Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Kilo Vermeye Yardımcıdır.

Çok az kalori içerir. 100 gr. Yeşil fasulyenin porsiyonu ortalama 31 kalori içerir. Doymuş yağ içermez, diyet lifi içerir bu nedenle de kilo vermeye yardımcıdır. Lif aynı zamanda vücuttaki kolesterol ve şeker seviyelerini düzenler.

Kalp ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltır.

Yeşil fasulyenin içeriğinde yüksek miktarda flavonoid (meyve ve sebzelerde bulunan polifenolik antioksidanlar) sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltır, bu antioksidan belirli iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Vücudun kolesterol seviyesini düzenleyen Omega 3 e sahiptir. Düşük kötü kolesterol de kalp rahatsızlığının önlenmesine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Destekler.

Yeşil fasulye bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidanlara sahiptir. Flavonoid ve karotenoid açısından da zengindir.

Fasulye Yemeği

Kemik Sağlığı Açısından Önemlidir.

Yeşil fasulyenin içeriğindeki K vitamini, A Vitamini ve silikon kemik kaybını önler.

Sindirim Sistemine Yardımcıdır.

Yeşil fasulyenin içeriğindeki lif sayesinde kabızlık, hemoroid, ülser ve reflü gibi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır.

Doğum Öncesi Sağlığı

Kadının vücudundaki folik asit seviyesi, bebeğin anne karnında normal ve sağlıklı büyümesi açısından önemlidir. Yeşil fasulye de folik asit açısından oldukça zengindir. Harvard Tıp Okulu’na göre çocuk doğurma yaşındaki kadınların yeşil fasulye, ıspanak, kabak gibi bitki kaynaklarından daha fazla demir tüketmesi doğurganlıklarını arttırıyor.

Yeşil Fasulye Güveç

Göz Sağlığı İçin Önemlidir.

Yeşil fasulyenin içeriğindeki karotenoidler göz fonksiyonunda ve görmede azalmalara yol açan sarı nokta hastalığının önlenmesine yardımcıdır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ