Diyet ve Beslenme

Yeşil Fasulyenin Faydaları

A vitamini, C ve K vitamini, folik asit ve diyet lifi açısından çok zengin bir besin olan yeşil fasulye, diyet programınıza dahil etmeniz gereken bir besindir.
9 Mayıs 2018,   2 Yorum
Yeşil Fasulyenin Faydaları

Yeşil fasulye, diyet programınıza dâhil etmeniz gereken bir besindir. A vitamini, C ve K vitamini, folik asit ve diyet lifi açısından çok zengindir.

Yeşil Fasulyenin Besin Değerleri Nelerdir?

Kalori bakımından düşüktür, kolesterol içermez. Lif içeriği çok yüksektir. Günlük protein miktarının bir kısmını karşılar. A, C, K, B6 vitaminleri ve folik asit açısından zengindir. Mineral olarak da kalsiyum, demir, manganez, potasyum, bakır olarak iyi bir kaynaktır.

Yeşil Fasulyenin Faydaları

Yeşil Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

Kilo Vermeye Yardımcıdır.

Çok az kalori içerir. 100 gr. Yeşil fasulyenin porsiyonu ortalama 31 kalori içerir. Doymuş yağ içermez, diyet lifi içerir bu nedenle de kilo vermeye yardımcıdır. Lif aynı zamanda vücuttaki kolesterol ve şeker seviyelerini düzenler.

Kalp ve Damar Hastalıkları Riskini Azaltır.

Yeşil fasulyenin içeriğinde yüksek miktarda flavonoid (meyve ve sebzelerde bulunan polifenolik antioksidanlar) sayesinde kalp hastalıkları riskini azaltır, bu antioksidan belirli iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Vücudun kolesterol seviyesini düzenleyen Omega 3 e sahiptir. Düşük kötü kolesterol de kalp rahatsızlığının önlenmesine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Destekler.

Yeşil fasulye bağışıklık sistemini güçlendirici antioksidanlara sahiptir. Flavonoid ve karotenoid açısından da zengindir.

Fasulye Yemeği

Kemik Sağlığı Açısından Önemlidir.

Yeşil fasulyenin içeriğindeki K vitamini, A Vitamini ve silikon kemik kaybını önler.

Sindirim Sistemine Yardımcıdır.

Yeşil fasulyenin içeriğindeki lif sayesinde kabızlık, hemoroid, ülser ve reflü gibi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde yardımcıdır.

Doğum Öncesi Sağlığı

Kadının vücudundaki folik asit seviyesi, bebeğin anne karnında normal ve sağlıklı büyümesi açısından önemlidir. Yeşil fasulye de folik asit açısından oldukça zengindir. Harvard Tıp Okulu’na göre çocuk doğurma yaşındaki kadınların yeşil fasulye, ıspanak, kabak gibi bitki kaynaklarından daha fazla demir tüketmesi doğurganlıklarını arttırıyor.

Yeşil Fasulye Güveç

Göz Sağlığı İçin Önemlidir.

Yeşil fasulyenin içeriğindeki karotenoidler göz fonksiyonunda ve görmede azalmalara yol açan sarı nokta hastalığının önlenmesine yardımcıdır.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

 • lalalal
  21 Ekim 2019 Pazartesi, 15:00

  çok teşekkür ederim, artık hayatımı FASULYE YIYEN BIR BAYAN olarak geçiricem.
  Kanseri de yok ediyo diyolar, doğru mu?

   Cevapla

 • Emmi
  24 Temmuz 2019 Çarşamba, 16:00

  Neden sürekkli hastalandığım belli oldu hiç fasülye yemiyordum

   Cevapla

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın