Kilo Verme Sürecinde ve Sağlığımızda Algımızın Önemi

Kendiniz ile ilgili oluşturduğunuz algınız sizin hem kilo vermenizi hem de sağlığınızı etkiliyor.

Kilo vermek istediğimizde ya da sağlıklı bir yaşama adım attığımızda hayatımızda değişikler yaparız. Çevremizde de bizimle beraber bu harekete katılan arkadaşlarımız, dostlarımız da olabilir ya da zaten sağlıklı yaşamı benimseyip bu şekilde hayatlarına devam eden tanıdığımız kişiler de olabilir.

Peki, etrafınızda kendinizi kıyasladığınız kişiler var mı?

O benden daha az yiyor, ben ona göre çok fazla yemek tüketiyorum ya da aslında o benden daha çok yiyor ama kilosu daha az ya da daha hızlı kilo verebiliyor. O benden daha fazla egzersiz yapıyor, spora daha fazla zaman ayırıyor o nedenle benden daha fit görünüyor, benden daha sağlıklı gibi örneklendirebiliriz.

Kendiniz ile ilgili oluşturduğunuz algınız sizin hem kilo vermenizi hem de sağlığınızı etkiliyor.

Yoga

Egzersizin ömrümüzü uzattığı ve sağlığımızı olumlu yönde etkilediğini biliyoruz. Yapılan araştırmalarda egzersiz algısının da önemli olduğunu gösteriyor.

Octavia Zahrt kendi kişisel deneyimi üzerine bu konuyu incelediğini belirtiyor. Üniversite için California'ya taşınan Zahrt, oradaki arkadaşlarının sürekli gym'e gitmesi nedeniyle kendisini yeterince egzersiz yapmıyor olma düşüncesinin sardığını ve formda hissetmemeye başladığını anlatıyor.

Kendisinin gym yapmasına rağmen kendini diğer arkadaşlarından daha az hareketli hissetme sebebinin sağlık üzerine etkisi incelendiğinde bu insanların ölüm riskinin yüzde 71 oranında arttığını gösteriyor.

Aynı şekilde daha az hareket ettiğine inananlar olumsuz bir algı içine girdikleri zaman “düşünce yolu ile formdan çıkmış” olabiliyor.

ABD’de Standford Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları 61 bin yetişkinin ölüm oranları ile ilgili verileri incelediler. 21 yıl boyunca insanların ne kadar egzersiz yaptıklarına ve diğer insanlara oranla ne kadar egzersiz yaptıklarını düşündüklerine bakıldı. Bu katılımcıların sağlığın etkileyen faktörler incelendi. Kendilerinin diğer kişilere göre daha az egzersiz yaptıklarını düşünenler daha erken ölmüşlerdi.

İncelenen yetişkinlerin sigara içmek gibi tüm sağlığı etkileyen faktörler dahi incelendiğinde bile sonuç değişmedi.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC Future

Konu ile alakalı bir diğer yazımız olan "Yağ Yakmanın Kolay Yolları Nelerdir?" adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Yorumlar

  1. nur

    ben diyet yaparken sürekli arkadaşlarım ile kıyaslıyorum kendimi yalan değil. sanırım onların metabolizması daha hızlı çalışıyor ki ben daha yavaş kilo veriyorum :(

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fitness Salonları

Pilates Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ