Milli Güreşçimiz Yasemin Adar Üst Üste 3.Kez Avrupa Şampiyonu

Geçtiğimiz hafta Avrupa Güreş Şampiyonası’nda erkeklerde bize gurur yaşatan Rıza Kayaalp’ten sonra kadınlarda milli güreşçimiz Yasemin Adar da, üçüncü kez Avrupa şampiyonu oldu.

Geçtiğimiz hafta Avrupa Güreş Şampiyonası’nda erkeklerde bize gurur yaşatan Rıza Kayaalp’ten sonra kadınlarda milli güreşçimiz Yasemin Adar da, üçüncü kez Avrupa şampiyonu oldu.

Yasemin Adar

Yasemin Adar Kimdir?

Yasemin Adar 1991 yılında, Balıkesir’de dünyaya geldi. Fırıncılıktan emekli bir babanın iki kızından biri Yasemin Adar.

Atletizm ve gülle atma ile spor hayatına adım attıktan sonra güreş ile de devam etti. Gaziosmanpaşa Anadolu Lisesi atletizm takımına katıldı. Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nu okudu.

Aslan Seyhanlı (Avrupa Şampiyonu sporcusu)’nun teşvik etmesi ile birlikte Balıkesir Belediyesi’ne ait gençlik merkezinde güreşe başladı. Niğde’de beden öğretmenliği yaptı, Edirne’de ise Trakya Birlik Spor Kulübü’nde güreş kariyerini devam ettirdi.

Yasemin Adar

2013 yılında, Akdeniz Oyunları’nda 72 kiloda Altın Madalya kazandı.

2016 yılında ise Riga’da yapılan Avrupa güreş Şampiyonası kadınlar 75 kiloda Türkiye tarihinde ilk altın madalyanın sahibi oldu.

2017 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 75 kiloda mücadele ederek yine Türkiye’deki ilk kadınlar dünya şampiyonu güreşçisi oldu.

"Bu sevinci Türk halkına yaşattığım için kendimle gurur duyuyorum. Olimpiyatlarda da inşallah altın madalya alırız ve bir tarih daha yazarız" dedi. 

Yasemin Adar

Bu yıl ise Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti’nde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 76 kiloda Yasemin Adar, altın madalya kazandı. Böylelikle üst üste 3, kez Avrupa şampiyonluğuna ulaştı…

Elif Jale Yeşilırmak

Güzel ve gurur veren diğer haber ise Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 59 kiloda ise Elif Jale Yeşilırmak altın madalyayı kazanan isim oldu. Böylelikle Elif Jale Yeşilırmak da ilk Avrupa şampiyonluğuna ulaşmış oldu.

Tüm sporcularımızı tebrik ediyoruz…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ