Sümeyye Boyacı Yüzmede Dünya Şampiyonu Oldu

Sümeyye Boyacı "Open Water Swimming World Championships" yüzme şampiyonasında Dünya Şampiyonu oldu.

Hayatımızda yapamadığımız, gerçekleştiremediğimiz, başaramadığımız şeyler için hep bahanelerimiz vardır ya Sümeyye Boyacı'ya baktığımda ve haberlerde yüzmede dünya şampiyonu olduğunu okuduğumda aslında bu bahanelerimizin ne kadar da yersiz olduğunu tekrar fark ettim.

Evet, Sümeyye Boyacı sadece 15 yaşında…"Open Water Swimming World Championships" yüzme şampiyonasında Dünya Şampiyonu oldu.

5 Şubat 2003 tarihinde dünyaya gelen Sümeyye Boyacı, 4.5 yaşında ayakları ile resim yapmaya başladı ve bu konuda da birçok başarıya imza attı.

Sümeyye Boyacı

Alexander Pushkin’in Altın Balık adlı kitabının Türkçe çevirisi için bir resim yaptı. 2009 yılında ise yapmış olduğu sulu boya eserleri Moskova’da sergilendi. 2014 yılında da ebru sanatı ile bir sergiye katıldı. Hatta bu sergide elde ettiği gelir ile kendisine bir dikiş makinesi almış:

Boş zamanlarımda kıyafet tasarımları çiziyorum. Sadece çizim yapmakla kalmayıp bu elbiseleri dikiyorum da. Ebru sergisinden kazandığım para ile kendime dikiş makinesi almıştım. Çizdiğim, tasarladığım elbiseleri bu dikiş makinesi ile dikmeye başladım. Dikiş makinesi olmadan da ayaklarımı kullanarak dikiş dikebiliyorum. Mesela aldığım kıyafetlerde hoşuma gitmeyen yerlerini düzeltiyorum, onları yeniden tasarlıyorum. Yemek yapmayı da çok seviyorum. Ayaklarımı kullanarak oklava ile hamur açıyorum, kesiyorum, mantıları kapatıyorum.

Akvaryumundaki balıkları izlerken yüzebilmek için kollarına ihtiyacı olmadığı fark ettiğinde 2008 yılında yüzmeye başladı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Sümeyye…

2016 yılında Berlin’deki 30. Uluslararası Alman Şampiyonasında ve yine 2016 yılında Brezilya'da gerçekleşen Yaz Paralimpik Olimpiyatlarına katıldı. Herhangi bir ödülle dönemedi. 2017 yılında ise İtalya Liguria’da düzenlenen Avrupa Para Gençlik Oyunları’na katıldı ve 50 m Backstroke S1-5 etkinliğinde bronz madalya kazandı. Geçen Aralık ayında da Meksika’da düzenlenen Paralimpik Dünya Şampiyonası’nda 4. oldu.

Sümeyye Boyacı

Bu yıl ise 26-28 Nisan tarihleri arasında Brezilya’nın San Paulo kentinde düzenlenen Açık Su Yüzme Şampiyonası’nda sırt üstü yarışlarda 45,92’lik derece ile dünya şampiyonu oldu.

50 metre kelebek stilinde ise 3. lük elde etti ve bronz madalya kazandı.

Sümeyye Boyacı’yı tebrik ediyoruz, gurur duyuyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ