Beyaz Çay da Yağ Yakımını Hızlandırıyor

Beyaz çayın içeriğinde bulunan kateşin maddesi yağ yakmaya başlamada ve metabolizma hızının arttırılmasında önemli bir bileşiktir.

Yeşil çay hakkında bayağı bir fikir sahibi olmuş bulunmaktayız. Yeşil çayın popülerliğinin arkasında kalmış bulunan beyaz çay da kendine has hoş bir tada ve hafif bir lezzete sahiptir. Aynı zamanda da sağlıklı bir değeri de bulunmaktadır.

Beyaz Çay

Beyaz Çay Tarihçesi Nedir? Nerede Yetişir?

Beyaz çay camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde edilir. Yeşil, siyah ve diğer çaylarında elde edildiği bitkidir. Çin, Tayland, Hindistan, Tayvan ve Nepal’de yetiştirilmektedir.

Tarihçesi ise MS 600’lü yıllara dayanmaktadır ve en yüksek düzeyde antioksidan içeren çay olarak bilinmektedir. Dönemin Çin İmparatorunun “zarafetin zirvesi” olarak ilan ettiği beyaz çayın gelişimi için harekete geçmiştir. Yüzyıllarca Çin dışındaki ülkeler için gizli kalan ve yalnızca imparator ve ailesine sunulmuştur. Beyaz çay, sağlık üzerinde oldukça önemli olumlu etkileri mevcuttur aynı zamanda da  cilt üzerinde yaşlanmayı geciktirici etkisi ile adeta bir “gençlik iksiri” diye de bahsedilmektedir.

Beyaz çay bitkinin erken zamanlarında hasat edilmesi nedeniyle tadı hafiftir, antioksidanlar açısından da zengindir.

Beyaz Çay

Beyaz Çayın Faydaları Nedir?

Beyin Sağlığına Korumada Yardımcıdır.

Beyaz çayıniçeriğindeki yüksek kateşin içeriğinin beyin sağlığını korumada yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan birçok araştırmada, beyaz çay özütünün beyin hücrelerinde oksidatif hasarı önlediğini bulunmuştur.

Kolesterolü Düşürmeye Yardımcıdır.

Yine hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, beyaz çay özütünün, toplam ve kötü LDL kolesterol seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir.

Beyaz Çay

Kanser Hücrelerini İyileştirmeye Yardımcıdır.

İçeriğindeki antioksidan sayesinde kanserle mücadelede yardımcıdır. Gıda Bilimi Dergisi’nde yayınlanan ve Lehman College’de Biyoloji Bölümü’nde yürütülen araştırmalar neticesinde, beyaz çayların ve yeşil çayların karşılaştırılabilir seviyelerde antioksidan ve polifenol içerdiği keşfedildi. Beyaz çay, tonlarca antioksidan içerir ve hatta en yüksek antioksidan gıdalardan biri olarak düşünülür.

Yağ Yakıcıdır.

Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşin maddesi beyaz çayda da bulunmaktadır. Kateşin ise yağ yakmaya başlamada ve metabolizma hızının arttırılmasında önemli bir bileşiktir.

Beslenme ve Metabolizma Dergisi’nde yayınlanan makaledeki araştırmada beyaz çay özütünün yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olduğunu ve ayrıca yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediğini gösterdi. 

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ