Eski Mısırlılar Tarafından Kabul Edilen Dünya'nın İlk Meyvesi Nar

Sonbahar ve kış aylarının gelmesi ile beraber reyondaki meyveler de değişmeye başlıyor. Eski Mısırlılar tarafından dünyanın ilk meyvesi olarak kabul edilen nar da bu grubun en önemli meyvelerinden bir tanesi.

Narın ilk olarak ne zaman yenmeye başladığı bilinmese de araştırmalardan M.Ö. 3000'li yıllarda karbon yazılarında ve daha sonra da Mezopotamya’daki çivi yazılarında rastlanıyor. Yaklaşık olarak 5000 yıldır bu meyvenin yetiştirildiği ve yaprağından, çiçeğinden ve meyvesinden yararlanıldığı bilinmektedir.

Narın Farsça anlamı ateş ve kırmızı anlamına gelen kelimeden türetilmiştir. Bizde Cennet Meyvesi olarak bilinen nar bereket ve verimliliği ifade etmektedir.

Narı bu kadar özel yapan nedir?

Narın içinde bulunan C vitamini ve K vitamini günlük ihtiyacınızın yarısını karşılamaktadır, B vitaminleri, potasyum, fosfor, manganez, çinko ve magnezyum açısından zengindir. En önemlisi de içindeki punikalajin (antioksidan özelliği)  ve punisik asittir (yağ yakan yağ - obezite önleyici).

Nar, prostat kanserini önler !

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda prostat kanserine yakalanma oranını düşürdüğü görülmüştür. Tedavisi sırasında ise kanser hücrelerinin hızını azalttığı bilinmektedir. Antioksidan özelliği nedeniyle kanserli hücre oluşumunu engeller.

Nar, mideyi korur!

Narın içindeki beyaz tabaka midenin kuvvetlenmesini sağlar.

Nar, ishale iyi gelir!

Nar kabuğunun kaynatılıp içine bir miktar bal konulup içilmesi sonucu ishali keser.

Nar, enfeksiyon ve iltihaba iyi gelir!

Narın doğal antibiyotik etkisinden dolayı enfeksiyon ve iltihaba iyi gelir.

Nar, kalp ve damar sağlığını korur!

İçinde bulunan polifenol ve antociyanin sayesinde antioksidandır. Damarlarda plak artışı ve daralma gözlenmez. Kalp ve damarlardaki zararlı maddeleri vücuttan dışarı atar.

Nar; gribal enfeksiyonlardan korur!

C vitamini sayesinde soğuk algınlığına karşı direnci artırır ve içeriğindeki antioksidanlar nedeniyle mikrop ve virüsler için kuvvetli savaşçıdır.

Nar; kozmetik ürünlerinin vazgeçilmezi, gençlik iksiri!

Yüz maskelerinizde nar suyu ve kabuğunu kullanarak cilt kırışıklıklarını önleyebilirsiniz.

Evde sıkıp kullandığımız narların kabuklarını da atmamamız gerekir. Instutute of hygiene and Environmental Medicine tarafından yapılan araştırmalarda kabuğunda da oldukça değerli bileşenler bulunmuştur. Nar kabuklarını kurutup kaynamış suya az bir miktar atıp çay gibi içilebilir. Kanser, şeker ve kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz büyük ölçüde azalır.

Narın en güzel özelliği sadece bir tane meyveyi açtığınız zaman karşınıza çıkan bir sürü ateş kırmızısı küçük taneler. Tıpkı Sports & Merits'te de bir tane üyelik ile karşınıza çıkan 60’dan fazla spor merkezi ve 100’den fazla aktivite şansı gibi…

Sağlıklı günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ