Kanseri Başlangıç Aşamasında Tespit Edebilecek Deri İmplantı Gerçek Oldu

Bilim insanları kanseri daha başlangıç aşamasında tespit edebilecek bir deri implantı geliştirdikleri sonunda açıkladılar.

Kanserin başlangıç aşamasında tespit edilmesinin tedavi süreci için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Kanser düşüncesi de aslında içimizde yoğun bir kaygı yaratır her ne kadar çok fazla düşünmek istemesek de endişe vericidir.

Bilim insanları kanseri daha başlangıç aşamasında tespit edebilecek bir deri implantı geliştirdikleri sonunda açıkladılar. Bilim insanları implantın henüz geliştirme aşamasına olduklarını belirtiyorlar.

Sciente Translational Medicine adlı dergide yayınlanmış olan araştırmaya göre;

İmplant en yaygın kanser türleri olan meme, prostat, akciğer, bağırsak ve bağırsak yetmezliğine işaret verebilecek. Çalışma prensibi ise bazı kanser türlerinin belirtileri arasında yer alan kanda artan kalsiyum oranını tespit edip implantın takılı olduğu yerdeki derinin rengi değiştirmesidir.

Laboratuvar

Deney fare ve domuzlarda denenmiş ve başarılı olmuştur. İnsanlar üzerinde denenmesi için daha yol alınması gerekiyor.

Araştırmaya liderlik eden ETH Zurich Biyosistem Bilimi ve Mühendisliği Profesörü Martin Fussenegger "Kanserde erken teşhis hayat kurtarır" diyor ve ekliyor:

Günümüzde insanlar ancak tümör sorun yaratmaya başladığında doktora gidiyor. Maalesef o zaman da genellikle çok geç oluyor.

Bilim insanları bu teknolojinin kalsiyum seviyesi gibi diğer değerleri de ölçerek başka hastalıkların tespit edilmesinde de kullanabileceğini düşünüyorlar.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC Türkçe

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ