Türkiye'de Kitap Okuma Oranı Avrupa Ülkelerinin Üzerinde!

Avrupa İstatistik Kurumu'nun Dünya Kitap Günü nedeniyle açıkladığı kitap okuma oranlarına göre Türkiye, Fransa ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı.

Bugün okuduğum ve çok hoşuma giden bir haberi paylaşmak istedim. 23 Nisan bizim için çok değerli ve anlamlı bir gün. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız ve TBMM Açılışı… Bunun yanında bugünün diğer bir anlamı UNESCO’nun çağrısıyla "Dünya Kitap Günü" olarak da kutlanmasıdır.

Bugünün kapsamında birbirimize kitaplar hediye etmek, okuma etkinlikleri, şenlikler düzenlenmektedir.

1995 yılında Dünya Yayıncılar Birliği Kongresi’nde 23 Nisan'ın her yıl "Dünya Kitap Günü" olarak kutlanması kararlaştırıldı. Ülkemizde de 2012 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 23 Nisan haftası "Dünya Kitap Günü ve Kütüphaneciler Haftası" olarak kabul edildi.

Kütüphane

23 Nisan tarihinin seçilme nedenleri, bizim için zaten özel bir gün olmasının yanında "William Shakespeare, Miguel de Cervantes, Vladimir Nabokov" gibi ünlü yazarların da doğum ya da ölüm günlerinin de bu tarihin seçilmesinde etkendir. Çünkü bu özel günde bu özel yazarlar da anılabilecekti.

Kitap Okuma Oranları

kitap

Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat), bu özel gün nedeniyle ülkelerin kitap okuma oranlarını açıkladı. Açıkladıkları rapora göre ise;

Avrupalılar kitap okumaya günde 2-13 dakika arasında zaman ayırmaktadır.

İstatistik kurumunun 15 Avrupa ülkesi üzerinden yaptığı araştırmaya göre 2008 ve 2015 yılları arasında ortalama kitap okuma süresi Fransa'da günde 2, İtalya'da 5, Avusturya ve Romanya'da ise 10 dakika ve üzerinde.

Türkiye günde 6-7 dakikalık kitap okuma ortalaması ile Fransa ve İtalya gibi birçok Avrupa ülkesini geride bıraktı.

20 ila 74 yaş arasında yapılan araştırmaya göre Finlandiya ve Polonya'da günde 12 dakika, Estonya'da 13 ve Macaristan'da 10 dakikalık okuma oranları en yüksek değerlere sahip.

Finlandiya halkının yüzde 16.8'i birincil kültürel aktivite olarak kitap okumayı tercih ediyor. Türk halkının ise yaklaşık yüzde 10’u kültürel aktivitelerinin kitap okumak olduğunu belirtmiş.

Finlandiyayı sırasıyla yüzde 16.4'lük bir oranla Polonya, yüzde 15'lik bir oranla Estonya ve 11.9'luk oranlarıyla Yunanistan ve Lüksemburg takip ediyor.

Kütüphane

Fransa yüzde 2.6, Romanya 6.2, Avusturya 7.2, Belçika 7.9'luk oranlarla Avrupa’nın en düşük okuma oranlarına sahip.

Eurostat'ın anketine göre araştırmanın yapıldığı tüm ülkelerde kitap okuyan kadınların sayısı erkeklerden daha fazla, ancak erkekler kadınlara oranla daha uzun süre kitap okuyor.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

  1. murat

    bu oranı kim yaptıysa yanlış ülkemizde kitap okunmuyor yerlerde sürünüyor oranlar hele ki avrupanın yanına yaklaşamayız.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ