Enteresan Bir Mevzu: Kan Grubuna Göre Beslenme

Kan grubuna göre beslenme, her kan grubunda farklı besinlerin farklı etkiler yaratılması esasına dayanıyor.

Kan grubuna göre beslenme, her kan grubunda farklı besinlerin farklı etkiler yaratılması esasına dayanıyor. Örneğin bazı besinlerin kanda çökertme yapabilmesi, diğer kan grubunda yapışkanlık sağlaması gibi nedenler öne sürülüyor.

1996 yılında Amerikalı Tıp Uzmanı Dr. Peter d’Adamo’nun "Eat Right for Your Blood Type" isimli kitabında bahsettiği mevzu şudur:

Eğer kan grubunuza göre beslenirseniz hastalıklara yakalanma riskiniz düşer, sağlıklı yaşarsınız ve kilo verip ya da kilonuzu aynı şekilde koruyabilirsiniz.

Salata

Eğer kan grubunuz “A” ise;

Bu beslenme türüne göre, eğer kan grubunuz “A” ise, ağırlıklı olarak tüketmeniz gereken besinler meyve ve sebzelerdir. Bunun mantığı ise bu kan grubunun bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Kanı da diğer kan gruplarından daha kalındır.

Tüketmesi gereken besinler; yeşil yapraklı sebzeler, havuç, enginar, zencefil, kiraz, mandalina, portakal gibi vitamin ve mineral bakımından zengin yiyecekler…

Tüketmemesi gereken besinler; Süt ve süt ürünleri, hayvansal yağlar, et ve bazı tahıllar…

Süt Yumurta

Eğer kan grubunuz “B” ise;

Tüketmesi gereken besinler;  A grubunun tersine süt ve süt ürünleri, kırmızı et, zeytinyağı, yumurta, ceviz, patlıcan, patates, havuç, maydanoz, muz, yeşil çay…

Tüketmemesi gereken besinler;  Tavuk, deniz ürünleri, mercimek, nohut gibi baklagiller, domates…

sebze

Eğer kan grubunuz “AB” ise;

Bu beslenme grubu vejetaryenlik esasına göre olmalıdır.

Tüketmesi gereken besinler;  Yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, soğan, yulaf, karabuğday, süt ve süt ürünleri, kivi, limon, greyfurt, incir, kiraz, vişne…

Tüketmemesi gereken besinler;  Kırmızı et, tavuk eti, bazı balık ürünleri, nar, muz, kahve, kuru fasulye, siyah çay…

Et Şiş

Eğer kan grubunuz “0” ise;

Sindirim sistemleri et tüketmeye en uygun olan gruptur. Protein yönünden yüksek, karbonhidrat bakımından düşük beslenme yapmalıdırlar. Aynı zamanda koyu yeşil sebzeler, incir, üzüm, karpuz, deniz ürünleri de tüketebilecekleri yemekler arasında yer alıyor.

Tüketmemesi gereken besinler; buğday, kepekli gıdalar, süt ve süt ürünleri, kuruyemişler…

Çok da bilimsel olarak bir açıklaması olmadığı için ne kadar etkili olabileceğini bilemiyorum. Sonuçta herkesin kan grubu farklılık gösterdiği gibi, yaşı, cinsiyeti, metabolizma hızı, hareketlilik durumu gibi bir sürü daha faktör söz konusu. Bu nedenle çok yorum yapamıyorum.

Ben “A” kan grubuna sahibim. Küçüklüğümden beri et yemek ile bir problemim olduğu için genelde zaten otomatik sebze yoğunluklu besleniyorum. “A” grubu sebze ve meyve yoğunluklu diye bahsediliyor ama bunun etkisini ya da yan etkilerini görüyor muyum bilemiyorum…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ