Yumurtaların Üzerindeki Kodların Anlamları

Yumurtaların üzerinde yer alan üretim kodları yani yetiştirme metodu kodu, yumurtanın alındığı tavuğun cinsi ve kalitesini anlatıyor.

2017 yılının sonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği’nin Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla yumurta üreticileri "yetiştirme metodu kodu"nu yumurtalarına basmak zorundalar.

Yumurta Yetiştirme Metodu Ne Anlama Geliyor?

Yumurtaların üzerinde dört farklı üretim kodu bulunuyor. Bu kodlar yumurtanın alındığı tavuğun cinsi ve kalitesini anlatıyor.

Bu kodlarda çeşitli sayılar ve harfler mevcut. Bunlardan başındaki sayılar bizi ilgilendiren kısım oluyor. Sayılar ise 0, 1, 2, 3 rakamlarından oluşuyor.

Koli Yumurta

Yumurtanın üzerindeki kod “0” ile başlıyorsa;

Organik anlamına gelir. Tavuğun yetiştiriciliği ve yemi organiktir. Kimyasal herhangi bir şey barındırmamaktadır anlamına da gelmektedir. Sağlıklı yumurtadır.

Yumurtanın üzerindeki kod “1” ile başlıyorsa;

Gezen tavuk yumurtası anlamına gelmektedir. Kümeste değil, çiftlikte yetişen, özgürce dolaşan tavuk anlamındadır. Organik yumurtadan sonra en sağlıklı yumurtadır.

Yumurta üzerindeki kod

Yumurtanın üzerindeki kod “2” ile başlıyorsa;

Kümes tavuğu anlamına gelmektedir. Piyasada en çok bulunan tavuk türüdür. “0” ve “1” kodlu yumurtalar organik ve sağlıklı olmasına rağmen bunlar için aynı şey söylemek mümkün değil.

Yumurtanın üzerindeki kod “3” ile başlıyorsa;

Kafes tavuğu anlamına gelmektedir. Tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulü üretilen yumurta anlamına gelmektedir. Katkı maddeli beslenme ile beslenmektedir. En ucuz yumurtadır.

Bundan sonra yumurta alırken kodlarına mutlaka göz atmalıyız…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ