Sağlıklı Yaşam ve Spor

Sabahları Yatakta Yapabileceğiniz Yoga Hareketleriyle Güne Başlayın

Uyanır uyanmaz kendimizi iyi hissetmek, güne güzel başlamak için yatağımızda yapabileceğimiz basit hareketler ile güne daha enerjik, pozitif bir şekilde merhaba diyebiliriz.
17 Nisan 2018,   0 Yorum
Sabahları Yatakta Yapabileceğiniz Yoga Hareketleriyle Güne Başlayın

Uyanır uyanmaz kendimizi iyi hissetmek, güne güzel başlamak aslında çok zor değil. Bunun için uyanır uyanmaz alışkanlık haline getirdiğimiz gibi hemen telefonumuza uzanmak, sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmek ya da alarmı kurulu saatimiz ile mücadele vermek yerine yatağımızda yapabileceğimiz basit hareketler ile güne daha enerjik, pozitif bir şekilde merhaba diyebiliriz.

Balasana (Çocuk Pozu) Hareketi

Balasana (Çocuk Pozu) Hareketi

Dizler kırık ve hafif aralık olacak şekilde yatakta oturur pozisyona geçiyoruz. Kollar ile öne doğru emekleyerek bacaklar sabit şekilde alnınızın yere gelmesini sağlayın. Eğer alnınızı yere koymada sıkıntı çekiyorsanız yastık ile destekleyebilirsiniz. Gövdenizi, omurganızı uzatın. Burundan nefes alıp, ağızdan nefes vererek derin nefes almaya çalışın. 1 dakika boyunca pozisyonunuzu koruyun.

Balasana Hareketin Faydaları:

 • Vücudunuzu rahatlatır, ağrılarınızı azaltır.
 • Bilekleri ve kalçayı esnetir.
 • Bel bölgesini rahatlatır, boyun ağrısını azaltır.
 • Zihninizi rahatlatır.

Pavanmuktasana (Rahatlatan Rüzgar Pozu - Rüzgar Dindirme Pozu) Hareketi

Pavanmuktasana (Rahatlatan Rüzgar Pozu - Rüzgar Dindirme Pozu) Hareketi

Sırtüstü uzanın. Bacaklarınız birleşik halde nefes alarak bacaklarınızı bükün ve karnınıza doğru çekin. Elleriniz ile bacaklarınızı tutarak çekmeye devam edin. Başınızı dizlerinize değdirmeye çalışın. Nefes verirken başınızı yukarı kaldırın. Nefes hareketlerine devam ederken 1 dakika boyunca hareketi uygulayın. Hareketin sonunda önce başınızı daha sonrasında kol ve bacaklarınızı başlangıç pozisyonuna getirin.

Pavanmuktasana Hareketinin Faydaları:

 • Sindirim sistemine iyi gelir. Karın bölgesindeki organlara ve bağırsaklara masaj yapar. Gaz problemini çözer.
 • Dolaşım sistemine iyi gelir. Belinizdeki gerginliği azaltıp kan dolaşımını kolaylaştırır.
 • Kol, bacak ve sırt bölgenizi güçlendirir.

Supta Matsyendrasana Hareketi

Supta Matsyendrasana Hareketi

Yatağın üzerine sırt üstü yatıyoruz. Sağ dizimizi sol elimizle solumuza yatırıyoruz. Ellerimiz açarak yanlara koyuyoruz. Başımızı sağa doğru çeviriyoruz. Burada nefes alıp verdikten sonra başlangıç pozisyonuna dönüp diğer bacağımız için aynı hareketi uyguluyoruz.

Supta Matsyendrasana Hareketinin Faydaları:

 • Omurgayı esnetir.
 • Sindirimi destekler.
 • Kalça bölgesini esnetir.

Ardha Matsyendrasana (Balık Kral Duruşu) Hareketi

Ardha Matsyendrasana (Balık Kral Duruşu) Hareketi

Sırtımız dik ayaklarımız öne uzanmış şekilde oturuyoruz. Sonra dizlerimizi kırarak sağ ayağımızı sol ayağımızın üzerinden geçiriyoruz. Geçirdiğimiz ayağımızı kaldırıyoruz. Nefes vererek sola dönüyoruz. Sağ elimizle de ayağımızı destekliyoruz. Sol elimiz de yere basık bir şekilde dik durmamızı desteklesin. 1 dakika bu pozisyonda kaldıktan sonra aynı hareketi diğer tarafımıza uyguluyoruz.

Ardha Matsyendrasana Hareketinin Faydaları

 • Omuz, kalça ve boynu esnetir.
 • Bel bölgesini eritmeye yardımcı olur.

Sadece sabahları yapabileceğiniz bu hareketler ile sınırlı kalmayıp yogayı denemeniz için anlaşmalı spor salonlarımıza buradan göz atabilirsiniz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Etiketler: yoga esneme

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın