Uzun ve Sağlıklı Yaşamak Aslında Basit: Az Yemek

Yaşlanma konusunda araştırma yapan bilim insanları, porsiyonlarımızı küçültürsek istediğimiz sağlıklı ve uzun yaşama ulaşabileceğimizi düşünüyor.

Yaşlanmayı geciktirmek, uzun ömürlü olmak, sağlıklı yaşamak için hala çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar da aslında neticeye de kavuşuyor.

Tıpta çok büyük gelişmeler sağlıyoruz. Bu gelişmeler istatistiklere de yansıyor. Mesela; 1980’lerde ABD’de kronik hastalıklar ile uğraşanlar yüzde 23 iken 2014 yılında bu oran %16'ya gerilemiştir.

Yine ABD'de yaşlanma konusunda araştırma yapan bir grup (NIA) olan Julie Mattison ve ekibi, yeme porsiyonlarımızı küçültürsek istediğimiz sağlıklı ve uzun yaşama ulaşabileceğimizi düşünüyor.

Porsiyon küçültme ile ilgili yapılan hayvanlar üzerindeki araştırmalardan bazıları ise;

1930 yıllarında sinek, solucan, fare ve maymunlar üzerinde besin miktarlarını %30 azaltarak çalışma yapmışlar ve olumlu bir sonuca ulaşmışlardır.

Patates Kızartması, Nugget

1980 yıllarında ise Wisconsin Üniversitesi ve NIA, insan ile %93'e yakın DNA benzerliği olan Rhesus maymunları üzerine araştırmalar yapmışlardır. 1987 yılında ise 16 yaşında diyete başlatılan Sherman adlı maymun tüm besin ve mineralleri içeren kalori sınırlaması ile beslenmesi sağlanmış ve 43 yaşında türünün en yaşlı maymunu olmuştur. Hem de ne yaşını gösterir şekilde ve hareket kabiliyeti ile.

Aynı şekilde beslenen diğer maymunlarda da aynı özellikler gözlenmiş ve diyabet, kalp hastalıkları ve kanser riskleri de yüzde 50 oranında azalmıştır.

Salata

Boston Tufts Üniversitesi’nde diyetisyen Susan Roberts, 21-50 yaş arası 218 kadın ve erkek üzerinde iki yıllık yaptığı sonuçlarını 2015’te yayınlamıştır:

Normal yemek yemeye devam eden gruba kıyasla kalori sınırlaması yapılan grupta, "iyi"/ "kötü" kolesterol oranının iyi kolesterol lehine arttığı görülmüş, tümör oluşumu ile bağlantılı moleküllerde yüzde 25 azalma olmuş, diyabet belirtisi olan insülin direnci yüzde 40 azalmış, tansiyon da genel olarak düşmüştü.

Kalori sınırlamasında şu anki en büyük problemlerinden biri kemik yoğunluğunda azalma olması. Bunun için de kalsiyum tabletleri kullanılıyor.

Şu anda uzmanlar, kalori kısıtlamasının daha az besin ile yaşlanmaya bağlı moleküllerin bir bağlantısının olup olmadığını mı yoksa yaşam ve ölüm ile ilgili başka bir bağlantılar mı var gibi konuların üzerinde çalışıyorlar.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Kaynak: BBC Future

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ