Diyet ve Beslenme

Keten Tohumu Faydaları

Kilo vermek isteyenlerin ve vejetaryen beslenenlerin tükettiği keten tohumu, vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahiptir.
13 Nisan 2018,   0 Yorum
Keten Tohumu Faydaları

Kilo vermek isteyenlerin ve vejetaryen beslenenlerin tükettiği keten tohumu, vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahiptir.

Keten tohumu B, C, E, K vitaminleri; kalsiyum, bakır, demir ve manganez içerir. Aynı zamanda iyi bir magnezyum deposudur. 

Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri alfa linolenik asit bakımından da zengindir. Yüksek oranda lif içerir.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları

 • Kötü kolesterolü düşürür: İçeriğindeki Omega 3 ve Omega 6 kolesterol üzerinde olumlu etki yapar.
   
 • Sindirim Sistemi Sağlığına Faydalıdır: İçeriğindeki diyet lifleri sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Bağırsakların düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
   
 • Kolon, Meme, Prostat Kanser Türünü Engeller: İnsanlar üzerinde tam olarak nasıl bir etki yapacağı belli olmamasına rağmen, hayvanlar üzerinde denenen araştırmalarda içeriğinde bulunan lignan adlı maddenin kansere neden olan hücreleri ve tümörleri ortadan kaldırdığı bilinmektedir.


Keten Tohumu Faydaları

 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Omega 6 ve Omega 3 yağ asitleri ve ayrıca bol miktardaki alfa-linolenik asit, vücut için ve bağışıklık sisteminin yabancı, zararlı maddelerle dayanıklılığını güçlendirir. 
   
 • Kadın Hormonlarını Dengeler: İçeriğindeki lignans maddesi kadın hormonlarını dengeler. Doğurganlığı arttırır. Menopoz semptomlarını azaltır.
   
 • Kilo Vermeye Yardımcı Olur: İçerdiği maddeler sayesinde gereksiz yağların eritilmesinde ve bağırsakların düzenli çalışması sonucu kilo verme sürecinde yardımcı olur.
   
 • Eklem ve kas ağrılarını dindirici özelliği vardır.
   
 • Kalp Dostudur.
   
 • Diyabeti Azaltır.


Keten Tohumu Kalp Faydası

Keten Tohumunu Tüketme Yolları Nelerdir?

Yaptığınız salatalarda, hazırladığınız smoothies'lerin içinde kullanabilirsiniz.

Keten tohumunu iyice ezip un haline getirdikten sonra suya karıştırıp içebilirsiniz.

1 tatlı keten tohumunu bir bardak suyun içinde kaynatıp soğuduktan sonra içebilirsiniz.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağı, özellikle diyetisyenler tarafından çok önerilmektedir. Kilo verme sürecinde olanların günde 1 çay kaşığı keten yağı tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın