Detoks Nedir? Detoks Nasıl Uygulanmalıdır?

Detoks, kilo verme sürecinde kullanılsa da asıl kelime anlamı temizlenme ve arınmadır.

Detoks, kilo verme sürecinde kullanılsa da asıl kelime anlamı temizlenme ve arınmadır. Vücudumuz, otomatik olarak nefes, idrar, terleme gibi günlük olaylar ile toksinleri uzaklaştırabilen mekanizmaya sahiptir.

Detoks Neden Yapılır?

Detoks Neden Yapılır?

Ancak günümüzde kafeinli içecekler, besin katkı maddeleri, hava kirliliği, egzoz dumanları, sigara, radyasyon gibi etkenlerin artması toksinlerin de artmasına sebep olur. Vücudumuzdan da bu toksinleri yeteri kadar atamamız bizler de yorgunluk, güçsüzlük, uykusuzluk, çok uyku, bitkinlik, kas ve eklemlerde gerginlik, ağrı, sinirlilik, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi geri dönüşlere neden oluyor.

Detoks ile Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Detoks ile Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Çeşitli ve doğru zamanlarda uygulayabileceğimiz detoks zamanlarında vücudumuzu toksinlerden arındırıp metabolizma işlevlerimize destek olabiliriz. Sadece bilmemiz gereken uzun süreli detoks yapmamız gerektiği ve bu detoksun kilo vermeye yardımcı olmayacağıdır. Sadece bu dönemde sıvı beslenme yaptığımız için ödem kaybımız olabilir ve sağlıklı besinleri kullandığımız için yağ yakımını arttırabiliriz.

Detoksu Kimler Uygulayamaz?

Detoksu Kimler Uygulayamaz?

 • Hamileler
 • Yaşlılar
 • Organ yetmezliği olanlar
 • Diyabetliler
 • Çocuklar

Detoks Yaparken Neler Yapmamalıyız?

Detoks Yaparken Neler Yapmamalıyız?

Hayvansal proteinler, yağ, rafine şeker, nişasta detoks zamanında temizlenme sürecini engeller. Bu nedenle detoks suyu kullanmaya başlamadan bir hafta öncesinde bu yiyecekleri tüketmeye ara vermeye başlamamız gerekir. Detoksu uygularken yeme düzenimizde makarna, ekmek, pasta gibi ürünler olmamalıdır. Kahve, gazlı içecekler, demleme çay, şeker bal dahil beslenme düzeninde olmamalıdır.

Detoks Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Detoks Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Uyanır uyanmaz güne su ile başlanmalıdır.
   
 • Gün içerisinde 6-8 bardak su içilmelidir.
   
 • Detoks vücudumuzu toksinlerden arındırdığı gibi bir bütün olarak ruhumuzu da temizlememiz gerekir. Bu nedenle nefes çalışmalarını hayatımıza sokmalıyız.
   
 • Yine amaç arınmak olduğu için bulunduğumuz ortamı bol bol havalandırıp temiz havaya ulaşmaya özen göstermeliyiz.
   
 • Uyku düzenimize dikkat ediyoruz. Zaten doğal detoks yöntemi olan uyku ile bağışıklık sistemimiz güçlenir ve daha enerji dolu hissederiz.

  Uyku Düzeni
   
 • Egzersize zaman ayırıyoruz. Sadece detoks zamanlarında değil her zaman hayatımızda olması gerekir. Çünkü hareket demek, daha fazla oksijeni vücudumuza alabilmek demektir. Bizi güçlendirir ve detoks arınma süremizi de destekler.

  Egzersiz
   
 • Pozitif olumlu düşünmeyi hayatınıza sokun. Zihninize olumlu mesajlar gönderin.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ