Karın Kasları İçin Etkili Hareketler

Çevrenizdeki kişilere vücudunda hangi bölgeni değiştirmek istersin diye sorsanız büyük çoğunluk karın bölgesi diye yanıtlayacaktır.

Çevrenizdeki kişilere vücudunda hangi bölgeni değiştirmek istersin diye sorsanız büyük çoğunluk karın bölgesi diye yanıtlayacaktır.

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için biraz zaman ve emek harcamak gerekmektedir. Bir anda sonuç almak zordur. Yapacağınız egzersiz programı tek başına yeterli değildir. Egzersiz programı ile beraber aynı zamanda beslenme programınızı da düzenlemeniz gerekmektedir. Yağ  oranınız düştükçe karın kasları da ortaya çıkmaya başlar. Yapacağınız karın kası hareketlerinin yanında haftada en az 3 gün ve minimum 30 dakika olacak şekilde kardiyo çalışması da yapmanız daha hızlı sonuç almanızı sağlar. Çünkü vücuttaki yağ oranı vücudun her tarafından eşit oranda gider. Sadece bu egzersizler ile kalırsanız istediğiniz sonuca ulaşmanız biraz zor olur. 

1. Plank Hareketi

Plank Hareketi

Plank hareketi karın kası egzersizlerinin en etkili hareketidir. Çapraz karın kasları, rektus kasları, yan karın kasları ve kalça kasları dahil olmak üzere tüm kaslarınızı çalıştırırsınız. Düzenli olarak yapacağınız bu hareket sırt ağrısını hafifletir ve sırtınızı güçlendirip destek kazanmış olursunuz. Plank, metabolizmanızı hızlandırır, duruşunuz ve dengeniz düzelir, kaslar rahatladığı için stres ve gerginlik seviyeniz düşer. Dirsekleriniz 90 derece olacak şekilde yerde vücudunuz da yere paralel olacak şekilde en az 30 sn. boyunca bu pozisyonda kalmanız gerekir.

2. Superman Hareketi

Superman Hareketi

Superman hareketiyle alt karın kasları, kalça ve sırtın alt kısmı çalışacak.

 • Zemine yumuşak bir mat koyarak yüz üstü dümdüz uzanın.
 • Ayaklar geride kollar ileride olacak.
 • Kollar ve bacaklar gergin şekilde karın bölgesi ise yere tam değmelidir.
 • Yerde yatarken nefes alın ve nefes verirken hem bacaklarını hem de kollarını kaldırabildiğin kadar yukarıya kaldırın.
 • Tekrar nefes alın.
 • Bu şekilde 2 saniye bekleyin ve yavaş bir şekilde ilk pozisyonunuza nefes vererek geri dönün.

3. Air Bike / Bicycle Crunch

Bisiklet hareketi için sırtüstü yere yatın ve ellerinizi başın arkasına koyun. Bacaklarınızı yerden kaldırın ve bacaklarınızın alt kısmı yere paralel konumda olsun. Bu durumda, omzunuzu yerden kaldırarak sol dirseğiniz iyice sağ tarafınıza yaklaşıncaya kadar çapraz olarak bükülün ve aynı anda sağ bacağınızı da bükerek sol dirseğinize doğru çekin ve aynı bisiklet pedalı çevirir gibi her iki tarafınızla ve yavaşça başlangıç pozisyonuna dönerek hareketi devam ettirin.

4. Mekik (Crunch)

Mekik (Crunch)

Mekik, en bilinen hareketlerden bir tanesidir. Dizleriniz kırık bir şekilde sırt üstü uzanın. Kollarınızı göğsünüzün üzerine yerleştirin. Bacaklarınıza doğru doğrulup tekrar yatınız.

5. Ters Mekik (Reverse Crunch)

Ters Mekik (Reverse Crunch)

Ter mekik hareketi için sırt üstü yere uzanın. Kollarınız vücudunuzun yanında, bacaklarınız 90 derece kırık bir şekilde olsun. Kalçalarınızı yukarı doğru kaldırın bu noktada biraz bekleyin ve eski konumunuza tekrar geri dönün.

Karın kası hareketlerine başlangıç aşamasında 10-15 tekrar ve üç set ile başlayıp ilerledikçe tekrar sayınızı arttırabilirsiniz.

Sports & Merits ile anlaşmalı fitness salonları tarafından alacağınız uzman desteği ile çok daha hızlı bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler!

Yorumlar

 1. Didem Yörükoğlu

  Didem Yörükoğlu

  Bu hareketleri her sabah 15 dakika yapıyorum ve 3 ay içinde oldukça faydasını gördüm.

  Bunu söylemekle birlikte özellkle diyetime çok dikkat ettim. Eğer bunları yaparken ayrıca diyetinize dikkat etmiyorsanız hiç bir önemi yok.

  Özellikle karın bölgesinde birikmiş kilolarınız varsa, yağ yakım hızınızı artırmanız gerekmektedir. O yağların altında kaslarınız ne kadar gelişmiş olsada üstünde bir gece yorganı varsa nafile :)

  Dengeli beslenin, doğru kalori alımınızı yapın, disiplinli çalışın ve zamanla karın kaslarınızı görün

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Crunch

Fitness Salonları

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ