ABD Yetişen Genç Liderler Ödülünün Sahibi: Ece Çiftçi

SosyalBen Vakfı’nın kurucusu Ece Çiftçi, bu yıl Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen Yetişen Genç Liderler Ödülü’nün bu yılki kazananı oldu.

Ece Çiftçi 14 yaşında bir öğrenci iken okullarında düzenlenen ve yabancı bir konuşmacının katıldığı konferansla hayata bakışı değişti. Burada sosyal sorumluluk ile tanıştı. Nepal’e ya da başka bir yere gidemese bile sosyal girişim için harekete geçti.

Ece Çiftçi

İlk olarak saha çalışmasına beş arkadaşı ile beraber Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın organizasyonu ile Şanlıurfa’ya gitti. Burada 100 çocukla beraber katıldığı eğitimler ile birlikte “Toplumsal fayda” hedefini koydu. Resim, müzik, dans, fotoğrafçılık gibi pek çok atölye kurarak gençlerin kendilerini keşfetmelerine olanak sağladı. Liseden mezun olana kadar da her yıl aynı yerde aynı etkinliklere devam etti.

Ece Çiftçi

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde okudu, Harvard ve Oxford Üniversitelerine yüksek lisans için kabul edildi. 2012 yılında TV8’deki “Bir Fikrin mi Var?” yarışmasına katıldı ve burada birinci oldu. SosyalBen Vakfı'nı kurdu. Yarışma sonunda aldığı destekle daha çok çocuğa ulaşmaya başladı.

Ece Çiftçi

Maddi olarak sıkıntıda olduğu ve sponsor bulamadığı dönemde şemsiye üretti ve “Hem sizin hem de çok uzaklardaki çocukların ıslanmasını engelliyor!” diyerek bunları sattı. Zambiya’daki çocuklara destek verdi. Daha sonra Kamboçya, Nepal, Doğu Makedonya, Karadağ ve Moğolistan’da çalışmalar yaptı.

Ece Çiftçi

Harvard’dan Sivil Toplum Yönetimi, Oxford’dan İnsan Hakları Hukuku programlarına kabul edildi, ancak sahada, atölyede çocuklarla olmanın onu daha mutlu ettiğini fark etti ve SosyalBen’i büyüterek devam etmeye karar verdi.

Ece Çiftçi

SosyalBen projesi 7-13 yaş arası Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanındaki çocukların sosyal becerilerini ve benliklerini keşfetmesini amaçlıyor.

Geçtiğimiz yıl, G-20 (Girls 20) öncesinde Genç Kadınlar Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil etmişti.

Ece Çiftçi

Irak, Tacikistan, Norveç’ten dokuz kişiyle paylaştığı ödüle sürdürülebilir barışa katkı sağladığı için hak kazandı. 2 Mayıs’ta ABD’de düzenlenecek olan törenle ödülüne kavuşacak.

"Bir Kişi Dünyayı Değiştirebilir.” dedi, inandı ve başarıyor… Göğsümüzü kabartıyorsun… Tebrikler…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ