Bitkisel Protein Kaynakları

Sağlıklı beslenme, kilo verme ve kas yapımında proteinin önemi tartışılamaz. Hayvansal protein kaynaklarını tüketmek ile ilgili problemler yaşıyorsanız protein açısından zengin bitkisel kaynaklara göz atalım:

Sağlıklı beslenme, kilo verme ve kas yapımında proteinin önemi tartışılamaz.

Protein, vücudumuzda hücre oluşumunda görev alan amino asitlere dönüşmektedir. Yani vücudumuzun temel taşları hücreler olması gibi hücrelerimiz için de temel taşlar proteinlerdir. Proteinler, vücuda alındıktan sonra parçalanıp amino asitlere dönüşür ve hızlı bir şekilde kana karışır. Vücudun da %20 si amino asitlerden oluşmaktadır. Bu nedenle sağlıklı olabilmek için amino asitlere bunun için de proteine ihtiyacımız vardır.  "Protein Olmadan Asla" yazımızda protein ile ilgili detaylardan bahsetmiştik.

Hayvansal protein kaynaklarını tüketmek ile ilgili problemler yaşıyorsanız tercihiniz bitkisel kaynaklar ise o zaman protein açısından zengin bitkisel kaynaklara göz atalım:

Baklagiller ve Tahıllar

Bitkisel protein dendiğinde aklımıza ilk olarak gelen baklagiller yani nohut, mercimek, fasulye gelir. Bu baklagillerin protein kaynağı olmasının yanı sıra tok tutma özelliği de önemlidir.

Kinoa:

Kinoa

Protein açısından yüksek olan önemli bir besin kaynağıdır. Bir bardak kinoada 9 gram protein olmaktadır. Gluten içermez. Salatalarda ve kahvaltılarda yulaf yerine de kullanılabilir. Hayvansal gıdalarda bulunan amino asitler kinoada bolca bulunduğundan önemlidir.

Chia Tohumu:

Chia Tohumu

Yüksek oranda protein, lif ve Omega 3 içerir. Smoothielerde, salatalarda ve yulaf ezmesinin içerisinde kullanılabilir. 2 yemek kaşığı 4 gram protein içerir.

Karabuğday (Greçka):

Karabuğday

Glutensiz beslenmede de önemlidir. Yüksek protein, lif ve düşük yağ içermesi nedeniyle kilo kontrolünde de çok sık tüketilmelidir. 1 bardak pişmiş karabuğday 6 gram protein içerir. Karabuğday (Greçka)  yazımızda diğer faydalarına göz atabilirsiniz.

Kabuklu Yemişler ve Tohumlar

Kenevir Tohumu:

Kenevir Tohumu

Salataların üzerinde, çorbalarda ve yemeklerde kullanılabiliriz. İyi bir Omega 3 kaynağıdır. 1 çorba kaşığı 11 gram protein içerir.

Antep Fıstığı:

Antep Fıstığı

Ara öğünlerde tercih edebileceğiniz antep fıstığının 100 gramı 21 gram protein içerir.

Kabak Çekirdeği:

Kabak Çekirdeği

100 gram kabak çekirdeği 30 gram protein içerir. Çok kaliteli yağa, antioksidana ve life sahiptir. Kontrollü kullanıldığında kilo vermeye yardımcı olur.

Sebzeler

Ispanak:

Ispanak

250 gram pişirilmiş ıspanakta 5.40 gram protein bulunur. Ispanak, beyin, cilt ve kemikler için de önemlidir. Ispanağın Faydaları-Diyet Listenizde Olması Gereken Besin adlı yazımızda diğer faydaları detaylı olarak yer almaktadır.

Bezelye:

Bezelye

Her yarım bardak bezelye 3.5 gram protein içerir.

Süt Ürünleri

Süt

Hayvansal süt ürünleri protein ve kalsiyum açısından zengindir. Hayvansal gıda tüketmek istemiyorsan bitkisel sütlerden protein alabilirsin. Soya, badem ya da Hindistan cevizi sütünü tercih edebilirsin.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ