Sağlıklı Yaşam ve Spor

Yogaya Başlamak İçin Nedenleriniz Var

Yoga sadece vücudu şekillendirebilmek ve düzgün bir forma sahip olmak için bir hareket değil, ruhu, nefesi ve bedeni bir bütün halde hissettiren güzel bir zaman dilimi.
5 Nisan 2018,   0 Yorum
Yogaya Başlamak İçin Nedenleriniz Var

Yogaya yaklaşık olarak altı ay önce başladım. Ruhumu ve bedenimi eğitebilmek adına çok güzel bir yöntem olduğunu keşfettim.

Yoga Nedir?

Hintçe bir terim olan "yeug" kökünden gelmektedir. Birleşme ve katılım anlamına gelmektedir. Duruşlar (asana) ve nefes (pranayama) odaklıdır.

Benim için yoga sadece vücudumu şekillendirebilmek ve düzgün bir forma sahip olmak için yaptığım bir hareket değil, ruhumu, nefesimi ve bedenimi bir bütün halde hissettiğim kendime döndüğüm güzel bir zaman dilimi.

Yoga

Yoga fiziksel bir idman (work-out) değil, içsel bir idmandır (work-in). Ve bu da ruhsal pratiğin asıl amacıdır; bizi eğitilebilir kılmak, yüreğimizi açmak ve halihazırda bildiğimizi bilebilmemiz için, olduğumuz kişi olabilmemiz için farkındalığımıza odaklanmak.

Mastin Kipp

Hayatımıza Yogaya Yer Vermek İçin Nedenler

Daha İyi Bir Nefes

Yoga Nefes

Benim için en önemli nedenlerden biri nefes çünkü hayatımıza yemeksiz, susuz bir şekilde belirli zaman devam edebiliriz ancak nefes alamadığımız zaman her şeyin bittiği andır. Ama bu nefes çocukken bilinçsizce bildiğimiz doğru nefes şekli. Sonradan unuttuğumuz şekli ile değil. Bu nefes sayesinde bedenen de akciğer fonksiyonlarımız daha iyi çalışır, vücudumuza yeterli miktarda oksijen alabiliriz. Bu sayede de organlarımızın ihtiyacı olan oksijeni sağlayabiliriz. Bu da bizim fiziken daha dinç olmamızı sağlar. Nefes çalışmaları sayesinde daha dik durmaya da özen gösteriyorum. Özellikle benim gibi duruş bozukluğu yaşayanlar için çok önemli bir nokta.

Daha Az Stres

Sadece kendinize dönmek, bedeninizi dinlemek ve nefesinize odaklanmak sizin zaten huzura dönmenize güzel bir sebep. Aynı zamanda araştırmalarda da yoganın kan basıncını düşürdüğünü ve stresi de azalttığını göstermektedir. Uyguladığınız nefes teknikleri, meditasyon sayesinde stresten uzaklaşmış olursunuz.

Stresten uzaklaşmak ruhunuzu dinlendirmek depresyondan uzaklaşmanıza da sebep olacaktır. Akşamları yatağınıza uzandığınızda güzel bir uykuya dalmak ise alacağınız diğer bir ödülünüz olacaktır.

Esneklik

Yoga Esneklik

Vücudunuza inanılmaz bir esneklik kazandırır. İlk başlarda yapamadığım hareketleri, şimdi bağlar, tendonlar ve kaslarımın uzaması sayesinde çok daha kolaylıkla yapmaya başladım. Henüz bütün hareketler için geçerli olmasa daJ  Ama vücudumdaki esnemeyi de farkındayım.

Kilo Kontrolü

Stres ve kortizol hormonunun düşüş göstermesi, hareketliliğin artması nedeniyle vücudunuz da kilo kontrolü sağlamanızı kolaylaştırır.

Dayanıklılık

Yoga Dayanıklılık

Bütün kaslarımızı çalıştırdığı için güç ve dayanıklılığımızı arttırmaktadır. Eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Özellikle masa başında çalıştığımız zaman yanlış pozisyonda durmaya alıştığımız kaslarımızın düzelmesini sağlar.

Huzur

Yoga Huzur

Meditasyon ve nefes çalışmaları sayesinde bedeninizin fiziksel olarak iyi hissetmesi nedeniyle huzura büyük bir adım atmış olursunuz. Manevi olarak güçlenmenizi sağlar.

Ağrıları Azaltır

Boyun, diz ve sırt ağrılarını yoga ile vücudunuzu esnetmeniz sayesinde azaltabilirsiniz. Harvard Tıp Fakültesi’ne göre yoga kronik ağrıları azaltmaktadır.

Yoga Ağrı

2007 yılında yapılan araştırmalarda da yoganın migren ağrılarını ve şiddetini azalttığı belirtilmiştir. Bunu şahsen ben kendimde denedim ve doğruladım. Çok yoğun baş ağrısı hissettiğim günlerde yaptığım yoga ile çok büyük rahatlama hissediyorum.

Yoga yapabileceğiniz spor salonlarını inceleyip yogayı deneyip kendi hayatınıza dokunmasını ve farkındalığınızı arttırmasını sağlamasına bir şans verin…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

 

Yorum Yazın

Bu İçeriğe Oy Verin :

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Siz de ağımızdaki tüm spor merkezlerini, tek bir spor merkezi üyeliğinden daha uygun fiyata kullanmak için Sports & Merits'e hemen üye olun!


Yorum Yazın