Evde Yapabileceğiniz Selülit Önleyici Hareketler

Selülit kremleri kısa vadede bizi mutlu edebilir ancak maalesef ki sürekliliği yoktur. Selülitlerden kurtulmak için evde yapabileceğimiz basit egzersizler ile uzun vadeli çözüme ulaşabiliriz.

Selülit Nedir? Selülit Nasıl Oluşur? yazımızda hangi yiyecekleri hayatımıza sokup hangilerinden uzak durmamız gerektiğini ve hangi egzersizleri yapmamız gerektiğinden bahsetmiştik.  

Güzellik merkezlerindeki uygulamalar ya da satın aldığımız selülit kremleri kısa vadede bizi mutlu edebilir ancak maalesef ki sürekliliği yoktur.

Selülitlerden Kurtulma Egzersizleri

Selülitlerden kurtulmak için kendimiz çalışacağız. Evde kendimizin bile yapabileceği basit egzersizler ile uzun vadeli çözüme ulaşabiliriz.

Geriye Tekme Hareketi (Kick Back Hareketi)

Kick Back Hareketi

Arka bacaklar, popo ve basen çalıştıran bir harekettir. Kısa sürede selülitler yok olur ve düzenli yaptığınız takdirde selülit oluşumunu engeller. Karın bölgesini de sıkılaştırır.

Emekleme pozisyonunda yerde pozisyona başlıyoruz. Bir dizimiz sabit yerde, diğer bacağımızı ise havaya tekme atıyor gibi yukarı kaldırıyoruz. Belimiz ve sırtımız hareket esnasında düz olmalıdır.

Sağ bacak için 15 tekrar, sol bacak için de 15 tekrar şeklinde 3 set yapabiliriz.

Köprü Hareketi (Bridge)

Köprü Hareketi (Bridge)

Hem selülit engelleyici bir harekettir hem de kalça kasları, bel kasları, alt sırt ve karın kaslarını çalıştırır.

Sırt üstü yere yatıp pozisyona başlıyoruz. Ayak tabanları yere basacak şekilde dizlerimiz kırık ayaklar omuz genişliğinde açık olacaktır. Belimizi yavaşça yukarı kaldırıp kontrollü bir şekilde indiriyoruz. Hareketi yaparken, ayak tabanlarımız, omuzumuz ve sırtımızın üst tarafını yerden kaldırmıyoruz. Kalça ve karın kaslarımızı hareket esnasında sıkıyoruz.

Hareketi 10 tekrardan 3 set uygulayabiliriz.

Tek Ayak Havada Köprü Hareketi (One Legged Bridge Hareketi)

One Legged Bridge

Köprü hareketini biraz daha zorlaştırmak isterseniz alternatif olarak bu hareketi uygulayabilirsiniz.

Sırt üstü yere yatıp pozisyonumuzu alıyoruz. Dizlerimiz kırık pozisyonda ayak tabanlarımız yerde ve omuz genişliğinde açık, kollarımız ise vücudumuzun yanında harekete başlıyoruz. Sağ ayağımız ile beraber belimizi yukarı doğru kontrollü bir şekilde kaldırıp kontrollü bir şekilde indiriyoruz.

Hareketi 10 tekrardan 3 set uygulayabiliriz.

Yere Çömelme Hareketi (Squat Hareketi)

Squat

Bacak, basen ve kalça bölgesinde biriken yağları yakar. Düzenli yapıldığında kalçayı şekillendirir ve selülitin oluşmasını engeller.

Ayaklar omuz genişliğinde olacak şekilde ayakta dik pozisyon alınır. Kalça dışa doğru bacaklar kırılarak oturma pozisyona geçilir ve sonra tekrar başlangıç pozisyonuna gelinir.

Hareketi yaparken başınızın ve sırtınızın dik olmasına özen gösterin.

3 set şeklinde 10 tekrar yapabilirsiniz.

Çalışma zamanı…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ