Selülit Nedir, Selülit Nasıl Oluşur?

Evet, yaz geliyor. Kadınların korkulu rüyası selülitler de diğer bir kabusu... Özellikle bacaklarda, kalçalarda, karın ve kolların arka kısmında portakal kabuğu şeklinde görünüm veren selülitlerden kurtulabiliriz.

Evet, yaz geliyor. Biz kadınların korkulu rüyası selülitler de diğer bir kabusumuz… Özellikle bacaklarda, kalçalarda, karın ve kolların arka kısmında portakal kabuğu şeklinde görünüm veren selülitlerden kurtulabiliriz. Bunun için önce bunu yapabileceğimize inanıp sonra da harekete geçmeliyiz. Bu konuda yalnız da değiliz çünkü kadınların yüzde 80’i bu konudan oldukça rahatsız.

Selülit

Selülit Nedir?

Selülit, derinin alt tabakasında, yağ dokusunun bulunduğu kısımda meydana gelir. Yağ hücrelerinin fazla yağı depolaması ve östrojen hormonunun da etkisiyle yağ hücreleri genişler. Yağ hücrelerinin genişlemesi ise yağ dokusunun aşırı yayılması demektir. Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Kan dolaşımındaki zayıflamayla birlikte, bölgedeki dokulara daha az oksijen ulaşmaya başlar. Bunun sonucunda dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya başlar. Oluşan selülitler de derinin üst bölümünde portakal kabuğu gibi bir görünüme sahip olur.

Selülitin Neden Olur?

Selülit oluşumunda birkaç faktör bulunmaktadır.

Genetik:

Cilt dokusu da kalıtımsal olduğu için cilt altı dokusu da bize genlerimiz ile beraber gelir.

Beslenme:

Sağlıklı Beslenme

Yanlış beslenme fazla yağ oluşumunu sağlar. Bu da kan akışını yavaşlatır, metabolizma yavaşlar, cilt esner ve portakal kabuğu görünümlü bölgeler oluşur. Fast food tarzı beslenme, alkol ve şekeri hayatımızdan çıkartmamız gerekli.

Hayatımıza katmamız gereken besinler ise;

  • Keten tohumu
  • Bol lifli besinler
  • Protein kaynaklı besinler
  • Potasyum açısından zengin avokado, muz, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
  • Su: En önemli savaşçıdır. Çünkü vücuttaki toksinleri ancak su ile atabiliriz. Esneklik için gerekli olan nemi de su ile sağlayabiliriz.

Hareketsizlik / Egzersiz:

Hareket

Evde yapabileceğiniz egzersizler ile hem daha sağlıklı olur, hem de daha sağlıklı kilo veririz. Kalçalarımız sıkılaşır, kaslarımız güçlenir ve sağlıklı cilt dokusunu da desteklemiş oluruz.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ