Maydanoz Suyunun Yararları ve Maydanoz Suyu ile Zayıflama

Yemeklerde ve salatalarda kullandığımız maydanoz hem yemeğimize çok lezzet katar hem de maydanoz suyu formuyla çok sağlıklıdır.

Kendine has bir tadı olan maydanoz, kalp sağlığından böbrek sağlığımıza kadar birçok konuda yararlıdır. Bu sebeple de oldukça sofralarımızda popülerdir. Sağlıklı bir sindirim sisteminin yanında, tüm vücudumuzun sağlığı için maydanoz suyu da önemlidir.

Maydanoz Suyunun Yararları

Maydanoz Suyu

 • İdrar yolu enfeksiyonlarında ilk akla gelendir maydanoz suyu. Hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar, idrar söktürücüdür.
 • Böbreklerin sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar.
 • Demir eksikliği olan kişiler için kansızlığın giderilmesine yardımcı olur.
 • Sindirim sistemini düzenler, hazımsızlık problemini çözer.
 • İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde, kalp ve damar sağlığını korur.
 • Yeni ve sağlıklı hücrelerin oluşumunu sağlar. Serbest radikallerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar.
 • Ödem, şişkinlik ve gaz giderici etkisi vardır.
 • Gün içerisinde ihtiyacınız olan A vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak %80'ini karşılar. Bu sebeple göz sağlığını korur.
 • Cildin sağlıklı, genç, dinç ve parlak görünmesi için, genel cilt sağlığı için maydanoz suyu tüketimi öneriliyor.
 • Yağ yakma metabolizmasını hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Adet söktürücüdür.
 • Menopoz dönemindeki yaşanılan olumsuz etkileri azaltır.

Ayrıca: Zayıflatan Pancar Detoks

Maydanoz ile Yüz Maskesi

Maydanoz Suyu ile Zayıflama

Maydanoz suyu ile metabolizmanın hızlanması çok artmaktadır. Üst üste bir kaç gün içinde tüketeceğiniz maydanoz suyu ile kilo verebilirsiniz. Ancak ilk başta giden kilolar yağdan değil, ödem ve sudan gider. Daha sonra düzenli olarak 4-5 gün kullanıp 3 gün ara verip sonra tekrar düzenli kullanmaya devam ederseniz yağ yakımı ve tam anlamda kilo vermeye başlayabilirsiniz. Sürekli hiç ara vermeden kullanmak da sakıncalı olduğu için kendinize 3 gün ara verebileceğiniz bir periyot oluşturmanız gerekmektedir.

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır?

İki türlü de maydanoz suyu hazırlamak mümkün.

Birincisi:

Maydanoz Suyu

Yarım demet maydanozu güzelce temizleyip saplarıyla birlikte bir blenderın içine atıyoruz ve blenderı yaklaşık 1 dakika kadar çalıştırıyoruz. Ardından üzerine 1 su bardağı su ilave ederek yeniden blenderı çalıştırıyoruz. Maydanoz sapları ve yaprakları ufacık kaldığında ve su, yemyeşil ve hafif köpüklü bir hal aldığında hazır olmuş demektir. Limon suyu da ilave ettiğimiz de güzel bir detoks içeceği oluyor.

İkincisi:

Maydanız Suyu

Yarım demet maydanozu saplarıyla birlikte ayıklayarak güzelce temizliyoruz. 1.5 - 2 bardak su ile birlikte tencerede yaklaşık olarak 10 dakika haşlıyoruz. Sonrasında maydanozları süzgeç ile ayırıp açık sarı renkteki suyu biraz ılıdıktan sonra tüketiyoruz. Yine içine limon suyu ilave edersek yağ yakma özelliğini arttırmış oluyoruz.

Ancak meyve ve sebzelerden en iyi şekilde verimi alabilmek için çiğ tüketmek gerektiğinden birinci şekilde hazırlanışı verilen maydanoz suyu daha çok tavsiye edilmektedir.

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ