Kış Kapımızda... Vücudumuzu Nasıl Hazırlamalıyız?

Kış mevsimi etkisini göstermeye başladı. Peki bu ne demek? Hava sıcaklıklarının azalması ile beraber kapımızın hemen ötesinde grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıkların bizi beklemesidir.

Kış mevsimi etkisini göstermeye başladı. Peki bu ne demek? Hava sıcaklıklarının azalması ile beraber kapımızın hemen ötesinde grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi hastalıkların bizi beklemesidir. Kış mevsimini sağlıklı geçirmemiz için bağışıklık sistemimizi geliştirmemiz gerekir. Bunun temelinde de yeterli ve dengeli beslenme yatar.

Antioksidanlar İhmal Etmeyin

Hücrelerdeki oksitlenmeyi önleyen maddelerdir. Yani vücudunuzdaki bazı enzimleri arttırarak savunma mekanizmasının güçlenmesi sağlar. Enfeksiyonlara yakalanma riskini azaltır. Dünya Sağlık Örgütü bu dönemde vücut direncimiz azaldığı için antioksidan açısından zengin olan A,C,E vitaminleri, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin ve Omega-3 ün alımının arttırılmasını tavsiye eder.

Bunun için haftada iki kez kuru baklagiller, fındık, ceviz, badem ve tahin gibi E vitamini yüksek besinler tüketebiliriz.

Sebze ve meyveler C vitamini için önemlidir. Mandalina, portakal, kuşburnu, ıspanak, pazı, sivribiber, brokoli, brüksel lahanası, maydanoz, roka, tere, karnabahar gibi…

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Goji Berry en yüksek C vitamini içeren meyvedir. Çin’ de yetişir ve kuşburnu ya da yabanmersinine benzemektedir.

Su Tüketiminize Dikkat

Suyun hayatımızda ne kadar önemli olduğunu zaten biliyoruz. Ancak havaların soğuması ile beraber günlük aldığımız miktar azalıyor. Bu nedenle bu konuda yazın göstermiş olduğumuz hassasiyeti göstermemiz gerekiyor.

Bitki Çayları İçebilirsiniz

Bitki çaylarının da kış hastalıklarına karşı olumlu etkileri gözlenmektedir. Kuşburnu, adaçayı, zencefil, rezene, kekik, yeşil çay içerek hem soğuk günlerde içimizi ısıtabiliriz hem de hastalıkların etkisini azaltabiliriz.

D Vitamini Düzeyini Artırırn

Kışın en büyük eksiklerinden bir tanesi de güneşin bize yüzünü çok az göstermesidir. Bu nedenle havanın güneşli olduğu günlerde 20 dakika kadar yürüyüş yapmak D vitaminini almak açısından önemlidir. Bu sayede hem vitaminimizi alırız hem de güneş içimizi ve ruhumuzu ısıttığı için pozitif hissederiz.

Egzersiz Yapın!

Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler ile vücuttaki kan dolaşımı ve dokulara giden oksijen miktarı da artar. Vücut ısısı, üretilen ısı ve kaybedilen ısı arasındaki dengenin sağlanması ile korunur. Egzersiz yapıldığında artan kan dolaşımı ile beraber el, ayak ve bacaklardaki üşüme hissi azalır. Kışın yapılan egzersiz sayesinde vücut ısısı korunabilir. Aynı zamanda kış aylarında da sağlıklı ve zinde hissetmenizi sağlar.

Havaların soğuk, yağmurlu ve  karlı olması  ya da kendini yorgun hissedebilmen durumu da artık sizin için bir bahane değil. Çünkü Sports & Merits ile sen neredeysen ve ne zaman istersen bulunduğun noktadaki spor merkezini kullanabilirsin. Elinin altında 70’den fazla spor merkezi ve o günkü ruh halin ne ise onu yapabileceğin 100’den fazla spor dalı mevcut.  Aynen kış mevsimi gibi kapının hemen ötesinde. Haftada 3-4 kez 30-45 dakika kadar egzersiz yapmak sizin için yeterli olacaktır.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ