Zümran Ömür Yılın Girişimcisi Ödülünü Kazandı

Zümran Ömür, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği "Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar" töreninde "Yılın Girişimcisi" ödülünü aldı.

Zümran Ömür'ün ilk defa sosyal medyada dolaşan videosunu izlediğim zaman kadın olarak çok gururlandım ve geleceğimize dair de ümitlendim. Dedim ki evet kadın isterse her yerde ve her şekilde başarabilir.

Benim gibi bütün Türkiye’yi kendisine hayran bırakan videoyu aşağıya ekliyorum…

Boğatepe Çevre Yaşam Derneği’nin başkanlığını yapıyor. Dernek kurulmadan önce ev ile ahır arasında geçen yaşamlarının dernek kurulmasından sonra ise hayata nasıl tutunduklarını şu şekilde dile getirmiş:

2000 yılında köyümüzün minibüsü TIR ile çarpıştı ve araçtaki 23 kişi öldü. Kazadan sonra köy göç vermeye başlamış, üretim durmuştu. Her yerden kadınların ağıtları yükseliyordu. Köyümüz için ne yapabiliriz, kadınları tekrar hayata nasıl döndürebiliriz diye çok düşündük. Aklımıza dernek kurmak geldi. Kurulan dernekle yeniden hayata tutunduk. Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği bize hayat ve nefes oldu, adeta geri döndük. 2007 yılında, tıbbi bitkiler üzerinde kurduğumuz dernek faaliyetlerine başladı. Köye uzmanlar getirmeye başladık. Eğitim adı altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Zümran Ömür

Bugünkü Boğatepe'de 105 hane var. Göç durdu, geri dönüş başladı. 1900'u inek, toplam 4 bin 500 hayvanımız var. Köyümüzde 7 tane mandıra bulunmakta. Köyümüz yeniden gravyer üretim merkezine dönüştü. 3 mandırada 100 ton gravyer üretiliyor. Kadınlarımızın durumunu görüyorsunuz. Çocuklarımız da gidip, üniversite bitirip, köye dönüyor. Ziraat fakültesi mezunları, turizm mezunları, iktisat mezunları okullarını bitirip köyümüze gelip yerleşiyorlar. Peynir teknolojisi okuyanlar, gıdacılar, hepsi geldi köyde çalışıyorlar.

2010 yılında Türkiye’nin ilk peynir müzesini açtılar. Kars’ın en meşhur 32 peynirin tanıtıldığı müzede hem bilgi edinmek hem de tescilli peynirlerin yapımına dair eğitim almak da mümkün. Bu peynirlerin bazıları hatta Fransa’ya da satılmakta imiş.

Zümran Ömür, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği  “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” töreninde “Yılın Girişimcisi” ödülünü aldı.

BBC’nin de kendisi ile ilgili yapmış olduğu röportaj aşağıda:

Zümran Ömür "Her kadın kendi ailesini ayakta tutarsa Türkiye iyi yerlere gelir. Doğru düzgün erkek çocuk yetiştirelim. Ayakları üzerinde durabilen kız çocukları yetiştirelim." diyor.  Ayrıca

"Üretmeyen toplum yok olmaya mahkûmdur. Bu ödüllerde kırsalda kadına değer vermeleri bizim için çok önemliydi. Hedefimiz yine kırsaldaki kadını güçlendirmek. Kendi ayaklarının üzerinde dursun, hiçbir kadınımız evde oturmasın, kendi parasını kazansın istiyoruz. Hedefimiz yine kadınların güçlenmesi ve saygı görmesidir"

de diyor…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Hafta Sonları!

Yorumlar

  1. selin

    “Fenomenlik bizim işimiz değil, biz köy kadınıyız”. bu cümle üzerine biraz kafa yorulursa kitap bile yazılabilir :) şaka bir yana gerçekten müthiş öykü. bu tarz haberleri keşke sadece sizden değil başka yerlerden de görsek ve sürekli gündem de tutsak!

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ