22 Mart Dünya Su Günü

Su yaşamımızın devamlılığı için en önemli kaynağımız. Çünkü vücudumuzun %60'ını su oluşturuyor. Bu oranı korumak ve vücudumuzdaki sistemlerin düzgün çalışması için temel taşımız.

Su yaşamımızın devamlılığı için en önemli kaynağımız. Çünkü vücudumuzun %60'ını su oluşturuyor. Bu oranı korumak ve vücudumuzdaki sistemlerin düzgün çalışması için temel taşımız.

Su İçmenin Yararları

Diyetisten Emine Yüzbaşıoğlu su içmemiz için gerekli olan önemli 9 nedeni şu şekilde sıralamakta:

  1. Bütün besinlerin, vitamin ve minerallerin temel çözücüsüdür. Vücutta besinleri küçük parçalara ayırır, sindirimlerinde ve atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
  2. Kanı sulandırır ve dolaşım sırasında pıhtılaşmasını önler.
  3. Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.
  4. Kabızlık ve böbrek taşı oluşumunu önler
  5. Stres, gerginlik ve depresyonun hafiflemesine yardımcı olur.
  6. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlar.
  7. Hücre ve dokuların yapılarının korunmasında görev alır.
  8. Vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olur.
  9. Vücut direnci ve bağışıklığının güçlenmesini sağlar.

Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Su Kaynağı

"Günde Kaç Litre Su içmeliyim?" yazımızda bu konuya değindik. Ancak yine de şunu söyleyebiliriz ki idrarınızı takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü yeterli miktarda su içtiğiniz zaman böbrekler süzdüğü artıkları bol su ile atmaktadır. Bu da idrarınızın renksiz ve kokusuz olmasını sağlar.

Dünya'da ve Türkiye'de Su Durumu

Dünyada ve Türkiye’de Su Durumu

Su, bizim için bu kadar önemli iken Birleşmiş Milletler “temiz su ve sıhhi koşullar” ile “su kıtlığına” dikkat çekiyor. Çünkü değişen iklim koşulları su kıtlığının da artmasına sebep olacak. Yapılan istatistiklere göre 2050 yılına kadar her 4 insandan 1 inin su sıkıntısı çekeceği yönünde.

Yine UNESCO'nun 2018 Birleşmiş Milletler Dünya Su Geliştirme Raporu’na göre; dünya nüfusu hızla artmakta ve 2050 yılına gelindiğinde küresel su ihtiyacının bugünkü ihtiyacın yüzde 30'undan fazla olacağı belirtilmektedir. Bunlara ek olarak yaklaşık 1,9 milyar insan kıtlık bölgesinde yaşamaktadır ve 2050 yılına kadar kıtlık olan bölgelerde yaşayan insan sayısının yaklaşık 3 milyara çıkaracağı beklenmektedir.

Peki, Türkiye’nin durumu nedir diye merak edersek; su yoksulluk indeksine göre “orta sınıf” olarak geçiyor. Dünya’daki yıllık yağış ortalaması yaklaşık bin milimetre, Türkiye'deki alansal ortalama yağış miktarı 572 milimetredir. Ayrıca kişi başına düşen tatlı su miktarı açısından dünya ortalamasının 7 bin metreküp olarak belirlendiği 3. Küresel Çevre Raporu'na göre ülkemiz, kişi başına yıllık 2 bin 940 metreküp tatlı su kaynağıyla düşük sınıfta yer almaktadır.

İnanıImaz bir tufanın sonucu meydana geImiş denize, sudan oIuştuğu için aşığım. RuhIarımız kadar akışkan, şekiIsiz su, yerçekiminden başka hiçbir şeyin tutsağı oImamıştır. Su, bedenimizi bütünüyIe kucakIayarak bağrına basar, bedenimizin ağırIığından bizi kurtarır. Su, tüm yaşamın anası, varIığımızın hassas güvencesi.

- Jacques Yves Coustea

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ