Antibiyotik Direncinin Çaresi: Ornitorenk Sütü

Bilim insanları Avustralya ve Tazmanya'da yaşayan yarı deniz memelisi olan Ornitorenk'in antibiyotiklere dirençli bakterilere karşı çözüm olabileceğini düşünüyorlar.

Bilim insanları, antibiyotiklere dirençli bakterilere karşı yeni çözümler üretmeye başladılar. Avustralya'da CSIRO ve Deakin Üniversitesi'nde çalışan araştırmacılar, Avustralya ve Tazmanya’da yaşayan yarı deniz memelisi olan Ornitorenk'in bu konuda çözüm olabileceğini düşünüyorlar.

Araştırmanın başındaki isimlerden Dr Janet Newman, "Ornitorenk sütündeki protein, antibakteriyel özellik gösteriyor. Süt üzerinden geliştirilecek yeni ilaçlarla antibiyotik direncini yok edebilir, milyonlarca kişinin hayatını kurtarabiliriz" diyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarına göre ise antibiyotik direnci çok hızlı bir şekilde ilerlediğinden antibiyotik ile tedavi edilebilen hastalıklar milyonlarca kişinin ölümüne sebep olacaktır.

Ornitorenk

Ornitorenk Hayvanları

Ornitorenkler, Avustralya'da yaşıyorlar. Yumurtlayarak çoğalıyorlar. Ornitorenk yarı suda yarı karada yaşayan bir canlıdır. Ornitorenk su yüzeyinde zor fark edilebiliyor. Ornitorenkler çok iyi bir yüzücüdürler ve günün büyük kısmını da su altında yiyecek arayarak geçirirler Dört ayağı perdelidir ve ön ayaklarını itici güç olarak kullanırlar, arka ayaklarını ve kuyruklarını ise sadece yönlendirme için kullanırlar.

Ornitorenk Yumurtaları

Ornitorenk kuş yumurtasına göre daha yuvarlaktır, yaklaşık on günlük bir kuluçka süreleri vardır.

Ornitorenklerde memeler bulunmasına rağmen meme uçları yoktur. Süt göğüste deri altında bulunan bezlerden salgılanır.

Ornitorenk

Ornitorenklerin İlk Keşfedilmesi

Ornitorenk ilk kez keşfedildiğinde Kaptan John Hunter tarafından İngiltere'ye bir ornitorenk postu gönderildi. Ancak İngiliz bilim insanları ilginç fiziksel özelliklerini görünce bunun bir aldatmaca olduğunu sandılar. Bazılarına göre bu post, bir ördek gagasının, kunduz gibi bir hayvanın vücuduna dikilmesiydi. İngiliz hayvanbilimci George Shawrote, 1799 yılında yazdığı kitapta şöyle diyordu: "Bu hayvanın yapay bir biçimde farklı hayvan uzuvlarıyla bir araya getirildiğini düşünüyoruz."

BBC‘nin 2016 tarihli haberine göre Avustralya’nın Adelaide Üniversitesi ve Flinder Üniversitesi'nden bilim adamları, erkek ornitorenklerde bulunan zehrin diyabet hastalığını tedavi etmek için kullanılabilecek özel bir hormon içerdiğini tespit ettiler.

Ornitorenkler eskiden postu için avlanıyorlardı ancak şu anda koruma altındalar.

Ornitorenk Para Resmi

Hem Avustralya’nın simge hayvanlarından biri hem de 20 centlik paralarının bir yüzünde de ornitorenk resmi bulunuyor.

Aynı şekilde Yeni Güney Galler eyaletinin de sembollerinden bir tanesi…

Bol Sporlu ve Sağlıklı Günler!

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ