18 Mart Çanakkale Destanı

Çanakkale Savaşı, tüm Anadolu'nun seferberliğinde, liselerde savaşta verilen kayıptan dolayı hiç mezun veremediği şehitlerimizin kanlarıyla yazılmış bir bağımsızlık destanıdır.

Tüm Anadolu’nun seferberliğinde, liselerde savaşta verilen kayıptan dolayı hiç mezun veremediği şehitlerimizin kanlarıyla yazılmış bir bağımsızlık destanıdır.

Çanakkale Şehitliği

Şehitlikleri gezerken o derin acı, hüzün hiçbir şekilde tarif edilemez. Evet, 18 Mart tarihimizin en önemli günlerinden bir tanesidir.

Bir daha böyle günler görmemek, aynı acıları yaşamamak dileğiyle tüm şehitlerimize rahmet diliyorum…

Okuduğum bazı bilgileri de sizinle paylaşmak istiyorum:

Çanakkale'de Mermiler

Savaş boyunca bir metrekareye ortalama 6000 mermi düşmüştür. Bu oran dünya savaş tarihinin en yüksek oranıdır.

Savaş alanında çok yakın mevzilerde savaşıldığı için, havada çarpışarak birbirine geçmiş birden çok mermi bulunmuştur. İki merminin havada çarpışma olasılığı 600 milyonda birdir.

Seyit Onbaşı

Edremitli Seyit Onbaşı, topun ağzına mermi süren vinçin arıza yapması sebebiyle 3 adet 250’şer kiloluk mermiyi sırtında taşıyarak topa yerleştirmiştir. Savaştan sonra tekrar yapması istendiğinde bu eylemi gerçekleştirememiştir.

Çanakkale Zaferinde Kadınlar

Çanakkale Savaşı'nda erkekler ile birlikte keskin nişancı kadınlar, kadın piyadeler de ön saflarda savaşmış ve ortak mücadele vermişlerdir.

İngiliz donanmasının son mayın kontrolünden sonra sabaha karşı elde kalan 26 deniz mayını, Tophaneli Hakkı Binbaşı Nusret Mayın Gemisi ile Ertuğrul Koyu’nda kıyıya paralel olarak döşemiştir. Nusret’in mayınları 639 kişilik mürettabatıyla Bouvet, HMS Inflexible, Bolva gibi en güçlü zırhlıları Çanakkale Boğazı’na gömmüştür.

Çanakkale Savaşında Bir Cephe

Mısır'da askerlerin kayıtlarını tutan bir katibin sürekli olarak "Australia and New Zealand Army Company / Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Birliği" yazmaktan sıkıldığı için kelimelerin baş harflerini alarak ANZAC kısaltmasını bulmuş, bu kısaltma da dünya tarihine geçmiştir.

Atatürk ve Esat Paşa

Çanakkale Zaferi’nde askeri dehalarıyla Mustafa Kemal ve Esat Paşa başarılı yönetimleriyle ön plana çıkmış, tüm askerlerin güvenini kazanmışlardır. Çanakkale Zaferi’nden sonra hızlı bir şekilde orduda yükselmeye başlamışlardır.

Türk askerleri soba borularından top bataryaları yaparak siperden çıkmadan top atışı yapabilmiş, bu şaşırtmaca savaşta çok işimize yaramıştır. İngilizler ise zaten mühimmatı az olan Türk topçusunu yanıltmak için tahtadan büyük gemiler inşa ederek yüzdürmüşlerdir.

Atatürkün Saati

Mustafa Kemal Anafartalar'da yaralanmış, kalbinin üstünde bulunan cep saatinin kurşunu yavaşlatması sayesinde hayata tutunmuştur.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ