Neden Düzenli Uyumalıyız?

Bebeklikten itibaren çocuklarımıza oturtmaya çalıştığımız uyku düzeni biz yetişkinler için de önemli ve çocuklarımız kadar hassas olmamız gereken bir konudur.

Uyumak hepimiz için yemek yemek, su içmek kadar önemlidir. Bebeklikten itibaren çocuklarımıza oturtmaya çalıştığımız uyku düzeni biz yetişkinler için de önemli ve çocuklarımız kadar hassas olmamız gereken bir konudur. Çünkü aslında uyku vücudumuzu resetleme durumudur. Vücudumuzun sinir sistemi, dolaşım sistemi, kas ve iskelet sistemi gibi büyük bölümü yavaşlar, dinlenir ve temizlenir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Vücudumuzdaki toksinler temizlenir, hücreler vücudu onarmak için protein senteler. Yeterli uyumadığımızda beyin hücresi ölümü gerçekleşir.

Uyumamızı sağlayan hormonlar, sabah mutluluk hormonuna yani seratonine dönüşür ve huzurlu, inançlı ve enerji dolu olmamızı sağlar.

Yukarıda bahsettiğim yararlar bizlerin uyku ile ilgili bildiği şeylerdir. Ancak uyku insanoğlu tarafından hala gizemlidir. Uykumuzun REM evresinde bizler rüya görürüz. Ancak bilim adamları tarafından neden rüya gördüğümüz hala açıklanamamıştır. Sadece bilinen REM uykusu sırasında beyindeki bir mekanizmanın vücudun hareketsiz olmasını sağlar ve bu nedenle de sizin rüya boyunca fiziksel olarak hareket etmenizi engeller.

Bilim adamları uyku ile ilgili araştırmalarına devam etmektedir. BBC News'in haberinde Journal of Neuroscience’da yayınlanan bir araştırmaya göre insanların uykuya olan ihtiyaçlarının bir diğer sebebinin ise uyku esnasında yenilenen bir beyin hücresi tipinden kaynaklandığı belirtilmiştir. Uyku esnasında, beynimizin devresini koruyan ve miyelin olarak bilinen bir yalıtım malzemesini yapan hücrelerin üretimi artıyor. Wisconsin Üniversitesi’nden Dr. Chiara Cirelli ve ekibi fareler üzerinde yaptıkları çalışmalar esnasında uyku esnasında miyelin hücrelerinin üretim hızının iki katına çıktığını gözlemledi. Bu artışa en çok rüya esnasında rastlanılıyor. Yeterli uyku alınmadığı takdirde miyeline zarar veren bir hastalık olan MS’in bazı belirtilerini daha da kötüye götürebileceğini ifade ediyorlar.

Uyku konusu ilgi çekici olunca araştırmalar da çeşitlilik  gösteriyor. Mesela Finlandiyalı sağlık kuruluşu Firstbeat ‘in araştırması ise hangi günler daha verimli uyuyoruz konusu. Araştırmada 5000 kadın ve erkeğin uyku düzenleri incelendiğinde Salı geceleri uyunan uykunun diğer günlere göre daha canlandırıcı ve vücuda daha faydalı olduğu görülüyor. Aynı zamanda alkol tüketiminin en az ve en sağlıklı besinlerin tüketildiği gün de. Salı geceleri hafta sonuna nazaran daha kısa ama bize daha güç veren bir uyku dönemimiz. Salı  gününden sonra bayrağı devralan gün ise pazartesi günü.  Hafta sonları ise daha uzun uyumamıza rağmen vücudumuza diğer günlere göre daha az yararlı uyuyoruz.

Peki biz yetişkinler sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam etmek için kaç saat uyumalıyız?

Aynen Sports & Merits'teki gibi ne zaman ve ne kadar spor yapabilme esnekliğin varsa ve seçim sana aitse burada da durum aynı... Güne senin zinde ve mutlu kalktığın saat dilimi kadar uyuman doğru saat uygulaması. Genelde belirtilen rakamlar yetişkinler için 7-8 saattir. Ama tamamen kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Friedrich Nietzsche’nin dediği gibi "Öyle kolay bir sanat değildir uyumak; onun uğruna, bütün gün uyanık durmak gerekir."

Günümüzde en büyük problemlerden bir tanesi ise uykusuzluktur. Çünkü gece yatağa yattığımızda kendimizle kalırız ve gün içindeki yaşadığımız tüm endişeler ve problemler açığa çıkar.

 Daha rahat uykuya dalabilmek için birkaç küçük önerim ise;

 • Yattığınız odanın havalandırılmış olması,
 • Yattığınız odanın karanlık olması,
 • Her gün aynı saatte yatağa girmeniz,
 • Uyku öncesinde kafein tüketmemeniz,
 • Telefon, bilgisayarınızın yanında uyumamanız,
 • Sizi ve kaslarınızı rahatlatacak birkaç esneme hareketi yapmanız,
 • Uyku nefesi olarak bilinen 4-7-8 tekniğini uygulamanız. Bunun için;
  • Dilinizi damağınıza değdirerek, üst ön dişlerine dayalı bir şekilde tutun,
  • Ağızdan vızıltı şeklinde nefes verin,
  • Ağzınızı kapatın ve 4 sn. boyunca burundan soluk alın,
  • 7 sn. boyunca nefesinizi tutun,
  • 8 sn. boyunca ağızdan vızıltı şeklinde nefes verin.
  • Tekrar nefes alın ve tüm bu işlemleri 3 kere daha tekrar ederek 4'e tamamlayın.

Bu yöntemin uyku ilaçlarına gerek kalmadan meditasyon gibi sinir sistemini sakinleştirici ve stres seviyesini düşürücü etkisi bulunmaktadır.

Yorumlar

Bu içerik için henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan siz olun.

Yorum Yazın

Makale İçin Puanınız:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

~150 Spor Merkezini Tek Üyelik ile Kullan!

Sports & Merits, 150'ye yakın spor ve aktivite merkezini hiçbir ek ücret ödemeden tek üyelik ile kullanmanı sağlar.

DETAYLI BİLGİ